Tahtakurusu, kan emerek beslenen bir haşere türüdür.

Güçlü bacakları ile insan vücuduna tutunarak, özellikle geceleri aktif olan bu haşereler, yatak ve yorgan ile koltuk aralarında sıklıkla yuva yapabilmektedir. Karanlık ve sıcak ortamları seven tahtakurusu, insan vücudunda yuva yapamaz ancak hayvanların kıllarına tutunarak kolaylıkla yuva yapabilir, çoğalmaya devam edebilirler.

Tahtakurusu aktif olarak virüs taşımamakla birlikte, hassas bünyeli kişilerde ciddi alerjik reaksiyonlara ve kalıcı yaralara neden olabilmektedir. Hızlı bir şekilde çoğalan ve vücutta kaşıntı ile kızarıklık ve şişliklere neden olan tahtakurusu, ilaçlama yapılmadan yok edilmesi neredeyse imkansız olan haşereler arasında yer alır.

Tahta Kurusu Nasıl Çoğalır?

Tahtakurusu, diğer parazit haşereler gibi yumurtlama yöntemiyle çoğalmaktadır. Diğer haşerelere oranla daha uzun yaşayan tahtakurusu, ortalama olarak yılda 5-6 kere yumurtlar. Ancak bu durum değişkenlik de gösterebilmektedir. Uzun süre yiyeceksiz kaldığında, yarı uyku dönemine giren tahtakurusu, üremeyi de erteler. Her yumurtlamada yaklaşık 20-30 yavru bırakan bu haşerelerin yavruları da kısa sürede erginleşip kan emmeye başlayabilmektedir.

Powered by Watch Dragon ball super