Pire, insanlar ve hayvanlar üzerinden beslenir ve sürekli üzerinde bulunduğu canlıdan kan emer. Yapı olarak çok küçük bir hayvandır. Genel olarak kanatsız, küçük ve kan emerek beslenen bir parazittir. Yaşama ortamı olarak sıcak havaları tercih eder. Soğuk havalarda çok nadir bulunur. Boyu ve yapısı türüne bağlı olarak değişir.

İnsanlar ve hayvanlar üzerinden beslenen türlerinin özelikleri farklıdır. Bitkiler üzerinden beslenen su piresinin yapısı ise daha farklıdır. İnsanlar ve hayvanlar üzerinde yaşayan çeşitlerinin boyları genel olarak 1-12 cm arasında değişir.

Bedeni altında toplamda 6 ayağı bulunur ve ön ayakları, arka ayaklarına oranla daha kısadır. Bu özelliği sayesinde çok yükseğe ve uzak mesafeye kadar zıplayabilir. Genel olarak kendi boyunun 250 katı kadar zıplayabilir. Sıcakkanlı hayvanlar üzerinde bulunur ve bunların kanını kullanır. Soğukkanlı hayvanlar üzerinde rastlamak mümkün değildir. Beslenmesinde hem hayvansal besinleri kullanır hem de bitkisel besinler ile beslenir.

Pire haşeresinin ayak yapısı çok güçlüdür ve ayak uçlarında canlıya tutunma çengelleri bulunur. Bu sayede üzerine geçtiği canlıya rahat bir şekilde tutunur. Besin bulduğunda ve iyi bir şekilde beslendiğinde günde ortalama olarak 18 yumurta bırakır. Yumurta bırakmak için, insanlar ve hayvanlar üzerinden mutlaka kan emmeye ihtiyaç duyar.

Powered by Watch Dragon ball super