Kene, beslenmesi kan emerek sağlayan oldukça zararlı bir böcektir. Canlılardan sürekli kan emerek birçok hastalık bulaştıran haşerelerin en tehlikeleri arasında olan, özellikle Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi hastalığına neden olan canlılardır. Son yıllarda ülkemizde de bu hastalığa yakalanan birçok insan hayatını kaybetmiştir.

Çok iyi bilinmelidir ki; kene en tehlikeli kan emen haşerelerdendir, çünkü pek çok türü ölümcül hastalıkların bulaşmasında etkilidir. Uzman kontrolü ile müdahale edilmesi gereken bir olaydır. Genellikle insanların ve hayvanların kanı ile beslenir. Bazı türleri zehirli bazı türleri de zehirsizdir. Vücut olarak çok küçük bir yapıdadır. Toplam 8 adet ayak bulunur.

Keneler yumurtadan ilk çıktıkları zaman 6 ayağı bulunur ve diğer iki ayak sonradan gelişir. Ayaklarının ucunda çengeller ve vantuz şeklinde kısımlar bulunur. Bu sayede üzerine geçtiği canlıya rahatça tutunur. Beslenmesinde canlı kanını kullanır. Evcil hayvanlar ve diğer yaban hayvanları üzerinde bulunur ve bu hayvanların kanını emer. Kuşlara ve kanatlı hayvanlara bulaşabilir, bu sayede evlere ve çok uzak bölgelere kadar taşınabilir.

Beslenmek için avını tespit eder ve avının üzerine geçtikten sonra kesici olan hortumunu avının derisinden içeri sokar ve kan emmeye başlar. Üzerinde yaşadığı canlıdan çok miktarda kan emer. Kene doyasıya kan emdikten sonra vücudundan bir sıvı salgılar ve bu sıvı ile birçok mikrop insana bulaşır. Mikrop ile tanışan hayvan ve insan en kısa zamanda hasta olur. Bu haşere ile bulaşan hastalıklar bazen bir hafta içinde, bazen de 10-15 gün içinde belirir ve çoğu zaman ölümcül olmaktadır. Bu haşerelerden insana bulaşan en önemli hastalık, Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi hastalığıdır. Bu hastalık çok tehlikelidir ve tedavisi yoktur.

Üreme ve çoğalma yumurta ile olmaktadır. Kan emdikten sonra üzerinde yaşadığı canlıyı tek eder ve yumurta bırakmaya çekilir. Kene, yumurtasını kenar köşe yerlere, ağaç yaprakları, hayvan kılları, yeşillik alanlar ve çöplere bırakır. Belli bir aşamadan sonra yumurtalar açılır ve yavrular çıkar. Dünyanın her ülkesinde bulunur ve bilinen 900 kadar türü vardır. Sıcaklığı sever ve ilkbahar ve yaz aylarında oldukça sıklıkla görülür. Soğuk havalarda ve kış aylarında bu haşereye pek rastlanmaz.

Kene, insan ve hayvan vücuduna yapıştığı zaman ondan kurtulmak çok zor olur. Kesinlikle insan ve hayvan vücudundan bilinçsizce koparılmamalı. Canı acıdığında ve tehlike hissettiğinde hemen üzerine yapıştığı canlının vücuduna kusar ve o canlıdan ayrılır. İnsan üzerinde bulunan haşereyi çıkarmak için mutlaka sağlık kuruluşundan yardım ve destek almak gerekir. Ferdi müdahale ölümle sonuçlanabilir.

Powered by Watch Dragon ball super