Küçük kanatlı hayvanlar grubunun birer üyesi olup, dünyanın her yerinde ve her kıtasında bulunur. Oldukça pis olan sinekler, insanlara mikrop bulaştırdıkları için hiç sevilmeyen hayvanlardır. Sivrisinek ve karasinek aynı haşere grubunun farklı birer türleridir. Bu canlıların özelikleri aynıdır. Genel olarak bunların renkleri ve büyüklükleri farklı olduğundan, birbirinden ayırt etmek daha kolay olmuştur. Küçük yapılı hayvanlar olup boyları 1-2 cm kadardır.

Beslenmelerini hem bitkilerle hem de hayvansal gıdaları yiyerek ya da hayvanların kanını emerek gerçekleştirirler. Beslenmesinde insan ve hayvanların yiyemediği en pis yiyecekleri dahi yerler. Çöplüklerden ve ölü hayvan leşlerinden de çokça beslenirler.

Sinek, çok çabuk üreyen ve çok sayıda çoğalan bir haşere türüdür. Besin bulduğu ortamda yaptığı ilk iş yumurta bırakmaktır. Bir defada 200'e yakın yumurta bırakır. Yumurtası aynı gün içinde açılır ve larvalaşır. Larvalar en fazla bir hafta içinde uçan bir erişkin sinek olurlar.

Bu zararlı haşere çok beslenir ve çok sayıda dışkı bırakır. Genellikle 5-10 dakikada bir etrafa pislerler bu bakımdan etrafımızı mikrop yuvası haline getirirler. Kontrol altına almak çok zordur. Bu haşereler birçok pisliğe konduktan sonra yiyeceklerimize konarak veya bizleri ısırarak bizlere birçok mikrobu ve hastalığı bulaştırırlar. Tifüs, gıda zehirlenmeleri, sıtma, kolera, verem, alerjik hastalıklar, cilt hastalıkları, dizanteri gibi birçok mikroplar ve hastalıklar, sinekler tarafından bizlere bulaşmaktadır.

Kurtulmanın tek yolu profesyonel ilaçlama firması tarafından ilaçlama yapmakla olur. Sinek ilaçlama sırasında, haşerenin bulunduğu ortama bağlı olarak farklı ilaçlama yöntemleri kullanılır. Genellikle pis su atıklarının bulunduğu bölgelerde daha sık görülen bu canlı ile, bireysel olarak mücadele etmek hiçte kolay değildir. Çok hızlı hareket ettikleri için, aldığınız spray sinek ilaçlarının etkisi, belirli bir süre sonra havaya karışarak azalacaktır.

Powered by Watch Dragon ball super