Güve, insanların besinine ve eşyasına büyük zararlar verir ve birçok farklı alanda yaşayan zararlı bir böcek türüdür. Yaşadığı ortama bağlı olarak farklı yapılara sahip ve farklı isimler ile bilinirler. Birçok çeşidi kanatlıdır, kelebeğe benzer ve değişik renklerdedir fakat kelebek değildir. Kelebek ile ayırt etmek çok kolaydır ve belli başlı özelikleri vardır. Güveler genellikle gece görünürler. Beslenmesi, yer değiştirmeleri ve uçmaları gece daha fazla görülür. Gündüzleri fazla uçmazlar ve kuytu bölgelerde saklanırlar.

Yaklaşık olarak boyu 5-12 mm kadardır. Birçok renkte olabilirler fakat renkleri çok mattır, parlak bir görünümleri yoktur. Bu haşereye her ortamda rastlamak mümkündür. Bazı çeşitleri evde halı ve deri üzerinden beslenirken, bazı çeşitleri de tahıl ambarlarında ve hatta ekinler üzerinde bulunmaktadır.

Güve'ye rastladığınızda mutlaka önlem almak gerekir. Çünkü evdeki bu zararlı haşere, ev ortamında bulunan deri, yün, ipek, tahıl ve besinler olmak üzere birçok gıdaları ve eşyaları kemirip kullanılmaz hale getirirler.

Ambarda ve ekinlerde güve çeşitlerine rastlanıldığında mutlaka en kısa zamanda önlem almak gerekir, aksi takdirde tüm tahıl ve hububatları en kısa zamanda kullanılmaz hale getirirler. Tahıl tanesinin içini boşaltıp sadece posasını bırakırlar. Birçok çeşidi vardır ve halk arasında en çok bilinen halı güvesi, tahıl güvesi, elbise güvesi, odun güvesi ve deri güvesidir.

Güve kelebeğe benzer fakat ikisini birbirinden ayırt etmek için bazı özelliklerine dikkat etmek yeterli olur. Bu zararlı haşerenin kanatları üstünde pullar bulunur ve renkleri genellikle yaşadığı ortama bağlı olarak değişir ve mat bir haldedir ayrıca antenler zarif ve tırtıllı bir yapıdadır. Kelebeğin kanatları ise düz ve pulsuzdur, renkleri ise çok canlıdır. Güve böceği geceleri ortaya çıkar, uçuşur ve beslenir, fakat kelebekler ise gündüzleri uçuşurlar ve aktiftirler.

Powered by Watch Dragon ball super