Akrep, eklem bacaklı bir hayvan olup, zehirli bir haşeredir. Akrep yapı ve şekil olarak diğer böceklerden farklıdır. Kanatsız bir hayvandır ve bedeninde bulunan ayakları ile pasif olarak hareket eder. 4 çift ayak bulunur ve ön tarafında ayağa benzer 2 adet güçlü ve kıskaçlı organları vardır. Tüm ayaklarının uç kısmında kıskaçları bulunur.

Akreplerin vücudu bölmeler halindedir. Bedeninin sonunda kuyruğu bulunur ve kuyruk kısmı boğumlar şeklindedir. Kuyruğunun uç kısmında bir zehir iğnesi bulunur. Kuyruğu bedeninin üstüne kıvrılmış bir haldedir. Akrep haşeresinde anten denen organlar yoktur. Algılarını ve iletişimini ayakları üzerindeki özel algılayıcılar sayesinde yapar. Bu özel algılayıcılar sayesinde çok uzak mesafedeki bir karıncayı dahi algılayabilir.

Dünyanın her yerinde ve her kıtasında yaşar ve bütün türleri zehirlidir. Beslenmek için avlanır, avını önce sokar ve zehirler daha sonra etkisiz hale gelen avından beslenir. Beslenmesinde bazen ufak bir böcek, bazen bir kemirgen, bazen de daha büyük canlıları hedef alabilir. Bu bakımdan akrep çok tehlikeli bir hayvandır.

Türüne bağlı olarak farklı renkte olabilir. Genel olarak siyah, kızıl, kırmızı, mavi ve sarı olmak üzere daha birçok renkte olabilir. Akreplerin baş kısmında 2 tane büyük göz bulunur ve yan kısımlarında ise 8 adet ufak gözcük bulunur.

İnsan ve büyük cüsseli canlılara saldırmaz ve kolay kolay sokmaz. Fakat kendisine zarar veren ve canını acıtan kim olursa olsun kendini savunur, hemen sokar ve zehirler. Sıcak bölgelerde bulunan akrep zehri daha güçlüdür. Çok dirayetli bir haşeredir. Çok sıcak olan bir çöl ikliminde yaşadığı gibi, çok soğuk olan yerlerde de yaşar. İnsanı ısırdığı zaman ya zehirler ya da öldürür.

Çoğalma diğer haşerelerden farklı bir şekilde olmaktadır. Çiftleştikten sonra dişi akrep yumurtalarını sırtı üstündeki özel bir bölgede tutar. Yumurtalarının olgunlaşması ve açılması bu kese içinde olur. Yumurtadan çıkan yavruları birkaç gün bu kabuk altında kalır ve daha sonra dişi kabuğunu kaldırır ve yavrular dışarı çıkar.

Akrep yalnız yaşamayı sever fakat, yavrulama döneminde birçok yavru hep bir arada yaşar. Yuvasını genellikle toprak altına yapar. İlkbahar ve sonbahar mevsiminde yağmurların yağması ile birlikte yuvaları su ile dolar. Yuvasından çıkıp yüksek yerlere ve evlere sığınır.

Powered by Watch Dragon ball super