Ağaç kurdu, adından da anlaşıldığı gibi tahta ve ağaç üzerinde bulunan ve bunlar içine yuva yapan bir böcek türüdür ve ilaçlaması çok zordur.

Ağaç kurdu ilaçlanması için mutlaka Flash Pest ile çalışın. Çünkü ağaç kurdu, ahşap ve tahta maddelerinin içinde, en derinlerde yuvalandığı için ilaçtan az etkilenir. Ağaç kurdu ilaçlamasında kullanılan ilaçlar, yoğun konsantrede olur ve kullanılan bu ilaçlar şirketimiz bünyesinde çalışan ziraat mühendisleri kontrolünde hazırlanır.

Ağaç kurdu omurgasız hayvanlar sınıfından olup, ot ile beslenen böceklerdir. Yaşadığı yere göre boyları farklı olabilir ve yaklaşık olarak ağaç kurdunun boyu 1-2 cm kadardır. Ağaç kurdu böceğini tanımak kolaydır. Bu böceklerin üst kısmında kanat denen organları vardır ve ağız kısımları da kesici bir şekildedir.

Ağaç kurdunun bedeninin alt kısmında altı ayağı bulunur ve baş kısmında ise 2 adet anteni bulunur.

Bitkilerin taze aksanlarını ve yeni filizlenmiş kısımlarını kemirerek yerler. Ağaç kurdunun halk arasında birçok ismi vardır ve farklı isimler ile anılır. Genel olarak; ağaç kurdu, tahta kurdu, ahşap kurdu, ahşap böceği, mobilya kurdu, mobilya böceği, ağaç kemiren, ağaç delen gibi bir isim ile anılırlar.

Ağaç kurdu, hem doğal ortamda hem de ev ortamında insana birçok zararlar verir. Ağaç kurdunun ağız ve baş kısmı çok sert maddeden oluşmaktadır. Bu sayede her türlü ahşap ve ağaç malzemeleri delerek içine yuva yaparlar. Ağaç kurtları doğal ortamda ağaçları delerek gövdelerine yerleşirler ve bu sayede ağaçların kurumasına neden olurlar. Ayrıca yeni sürgüleri kemirip yedikleri için ağaçların gelişmesini engellerler.

Ağaç kurdunun ahşabı kemirdiği yerde un gibi ufak ahşap kırıntıları dökülür. Ağaç kurtlarına ev dışında, mobilya, ahşap kapı, ahşap pencere, ahşap silo, parke ve döşemelerde, tüm ahşap ev eşyalarında, sandal, kayık ve gemi güvertesinde, canlı ağaç köklerinde ve dallarında olmak üzere, ağaç ve tahtadan oluşan tüm maddeler üzerinde rastlamak mümkündür.

Powered by Watch Dragon ball super